Grupa Votum – polski zespół progrockowy

Korzenie rocka progresywnego sięgają końca lat 60. XX wieku, ale jego popularność nie gaśnie dzięki takim muzykom, jak zespół Votum. Ta grupa z 15-letnią historią wciąż testuje nowe brzmienia i zaskakuje publiczność innowacyjnym podejściem do twórczości. Czego jeszcze o nich nie wiecie?

Artystyczny wymiar rocka progresywnego

Chociaż zespół Votum nie daje się zaszufladkować, wiele jego brzmień można zaklasyfikować jako rock progresywny. W dyskografiach znajdziemy długie kompozycje z rozbudowanym instrumentarium i bogatymi aranżacjami. Klasyczny rock progresywny usłyszymy m.in. w tytułowym utworze debiutanckiej płyty zespołu czy „Falling down” z ich drugiego albumu.

Grupa Votum muzykę progresywną traktuje jako mieszankę innych stylów, dużą wagę przykłada też do przedstawianych na koncertach wizualizacji. Wizualne treści do utworów dla zespołu tworzone są przez studentów warszawskiego ASP. Sama muzyka Votum z czasem staje się coraz bardziej mroczna i ciężka.

Dyskografia zespołu

Działalność Votum sięga 2003 roku. W tym czasie zespół przeszedł już kilka większych zmian, w tym odejście Aleksandra Salomonika, gitarzysty i jednocześnie jednego z założycieli zespołu. Przez 15 lat działalności grupa Votum zdołała stworzyć pokaźną dyskografię. Zaczęli od 3-utworowego, polskojęzycznego singla „Jestem”, wydanego z czasopismem Heavy Metal Pages. W 2006 roku zespół wydał debiutancki album „Time must have a stop” i jeszcze w tym samym roku został okrzyknięty trzecim najlepszym debiutem przez czytelników Metal Hammer Polska.

Votum – opinie o zespole

Grupa Votum opinie o swojej działalności zbiera od fanów podczas licznych tras koncertowych. Muzycy od lat występują w całej Europie. Dają się poznać odbiorcom jako muzycy skupieni nie tylko na samym procesie tworzenia, ale i chętnie koncertujący w różnych miejscach kontynentu przed różnorodną publicznością. W najbliższym czasie zagrają podczas festiwalu Rock’n’lasi Open Air w Rumunii już w maju 2018, gdzie będziemy mogli usłyszeć utwory z najnowszej płyty :KTONIK:.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *